ISCM

C0 note (16,35 Hz) — vibrating on liquid surface

D0 note (18.35 Hz) — vibrating on liquid surface

C0 note (16,35 Hz) — vibrating on liquid surface

F0 note (21.83 Hz) — vibrating on liquid surface

G0 note (24.50 Hz) — vibrating on liquid surface

A0 note (27.50 Hz) — vibrating on liquid surface

2005_ISCM - RUSSIAN SECTION 

Year: 
Report: 

Report

ISCM – Russian National Section is a non-commercial creative union. It affiliates the Association for Contemporary Music (ACM), the Moscow Contemporary Music Ensemble (MCME), the Tribune for Contemporary Music (TCM) journal, the Theremin-Center electroacoustic and multimedia laboratory, a group of young composers Structural Resistance (StRes), the N. Roslavets and N. Gabo Center for Contemporary Art, the Olga Kumeger Multimedia Theatre, the Russian Female Art Association (RFAA), the Russian Musical Academic Catalogue (Russian MAC) and other organizations.

ISCM – Russian National Section holds that the contemporary academic music is one of the most important  ingredients of the world cultural medium.  Its aim is to broadly disseminate this music far beyond the boundaries of the professional domain as well as to spread synthetic genres  of contemporary art in all their conceptual and stylistic diversity. We pay special attention to the problem of contacts with the listeners, enlightenment and education activities as well as regular  ties with mass media. Our work is actively underway on the territory of all Russian regions and abroad.

ISCM – Russian National Section  is a connecting and centralizing link in the exchange of information and professional contacts both inside Russia and  internationally.

 

ISCM – Russian National Section activity during 2005

1)    International Young Composers Competition DSCH. 1 stage. March – November.

The jury:

Irina Schostakovich  – chairman of the competition

Herve Desarbre (France) – organist, director of Les Editions du Chant du Monde

Yuri Kasparov (Russia) – composer, artistic director of MCME

Ramon Lazkano (Spain) – composer

Francois Vercken (France) – composer

Dmitri Capyrin (Russia) – composer

Jean Thorel (France) – conductor

 

Laureates:

Antonio Agostini (Italy) - 1st prize,

Antonio Zimmerman (Argentina) - 2nd prize

 

Recommended composers works to be performed in public concerts: 

Dmitri Kourliandsky (Russia)

Romero Nicolas (Argentina)

Semion Segal (Kazakhstan)

Maxim Seluianov (Austria)

Cohen Shai (Israel)

Daniel Plitchen (Ukraina)

Hy Xiao-Ou (China)

 

2)    Organizing of creative and busyness meetings, conferences, master-classes, workshops. Foreign composers, musicologists, performers in Russian regions. January - December 

Kai Amberla, executive director of FIMIC (Finland) – in Moscow

Nvart Andreassian, conductor (France) – in Moscow, Yaroslavl

Mircea Ardeleanu, percussionist (Germany/Switzerland) – in Moscow

Olivier Cuendet, conductor (Switzerland) – in Magnitogorsk, Cheliabinsk, Ufa

Herve Desarbre, organist, director of Les Editions du Chant du Monde (France) – in Moscow

Giuseppe Giuliano, composer (Italy) – in Moscow

Michael Liebman, composer (Israel) – in Moscow

Gerhardt Mueller-Goldboom, composer, conductor (Germany) – in Moscow

Sergei Newsky, composer (Russia / Germany) – in Moscow, St. Petersburg

Oscar Strasnoy, composer (France) – in Moscow, St. Petersburg, Voronezh

Tapio Tuomela, composer (Finland) – in Kazan, Perm

Gabriele Vanoni, composer (Italy) – in Moscow

The Verdehr trio, performers (USA) – in Moscow

Cristina Vilallonga, composer (Spain) – in Moscow

Jean Vriend, composer (the Netherlands) – in Moscow, Perm, Kirov

 

3)    Moscow Contemporary Music Ensemble

 

Special projects:

All-Russia Concert Series CONTEMPORARY MUSIC (Moscow – Voronezh – Kaluga – St. Petersburg). October

Russia-the Netherlands. Musical Parallels (Cheboksary – Perm – Krasnogorsk – Kirov). Mai – December

Dedication to Arthur Honegger (Moscow – Magnitogorsk – Cheliabinsk – Ufa). September

Four generations of the Russian Association for Contemporary Music (Moscow). November

Presentation of “Structural Resistance Group” (the Netherlands, Amsterdam – Einhoven – Tilburg). October

Finnish Contemporary Music at the Russian festivals (Perm – Kazan). May

The World of Le Chant du Monde (Moscow). November

 

Festival participations:

Edison Denisov Contemporary Music Festival  (Tomsk, April)

Diaghilev’s Seasons (Perm, May)

Europe – Asia  (Kazan – Zelenodolsk, May)

Warsaw Autumn (Poland, Warsaw, September),

Contemporary Art Festival (Magnitogorsk, September),

Musical Festival (Voronezh, October),

Moscow Autumn (Moscow, November),

Contemporary Music Festival (Perm, December)

 

Performed composers:

Russian Federation: Igor Anufriev, Maria Boulgakova, Dmitry Capyrin, Edison Denisov, Victor Ekimovsky, Boris Filanovsky, Andrei Golovin, Arman Gushchan, Rashid Kalimullin, Yuri Kasparov, Dmitri Kourliandsky, Vassily Kulikov, Elena Langer, Alexander Lokshin, Igor Mashukov, Alexander Mossolov, Sergeu Newsky, Sergei Prokofiev, Anton Rovner, Anton Safronov, Alfred Schnitke, Dmitri Schostakovich, Alexei Sioumak, Igor Stravinsky, Boris Tchaikovsky, Chjenguan Tso, Kirill Umansky, Marina Voinova, Grigory Voronov, Valery Voronov

Austria: Alban Berg

Argentina: Astor Piazzolla

Finland: Mikko Heinio, Juha T. Koskinen, Hannu Pohjannoro, Seppo Pohjola, Johan Tallgren, Jukka Tiensuu, Tapio Tuomela

France: Claude Debussy, Pascal Dusapin, Tierry Escech,Renaud Gagneux, Ramon Lazkano, Maurice Ravel, Louis Saguer, Oscar Strasnoy, EdgarVarese, Francois Vercken

Israel: Michael Liebman

The Netherlands: Michel van der Aa, Louis Andriessen, Ton Bruynel, Guus Janssen, Robert Nassveld, Theo Loevendie, Jacob ter Veldhuis, Theo Verbey, Jean Vriend

Spain: Cristina Vilallonga

Switzerland: Olivier Cuendet, Arthur Honegger, Roland Mozer

Ukraine: Alexander Chshetinsky, Valentin Silvestrov

Uzbekistan: Dmitri Janov-Janovsky

 

4)    “Tribune of Contemporary Music” journal. January - December (4 issues published).

 

Rubrics:

 

«ХХ centuryclassics » - articles of Russian and Foreign musicologists on Helmut Lachenmann, Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez, Wolfgang Rihm

 

«Tribune» (discussions on given theme)  -  «Beauty in music» Yuri Kasparov – Sergej Newski, «Electronic music?» Igor Kefalidi – Andrej Smirnov, «Why music?» - material given by KlangForum Wien, «Free tribune» - composers of Structural resistance group (StRes)

 

«Music and theatre», «Music and cinema», «Contemporary Jazz», «Contemporary music in the Internet», disc reviews, concert agenda, composition competitions

 

«Organizations, Festivals, Ensembles» - organizations: Center for Contemporary Music of Moscow Conservatoire, Theremin-center, Association of Contemporary Music, Pro Arte; ensembles: Studio for New Music, Moscow Contemporary Music Ensemble, eNsemble (St.-Petersburg); festivals: Moscow Forum, Alternativa, Moscow Autumn, Pythian Games

 

Distribution –  Moscow, St.-Petersburg, Saratov, Yekaterinburg, Nizhnij Novgorod, Rostov-on-Don, Kazan and other cities of Russia and CIS.

 

5)    Association for Contemporary Music (ACM) January – December

 

ACM – sessions (second Wednesday, each months):

-       New works by S. Pavlenko (Moscow), S. Dmitriev (Sweden), M. Karsky (France)

-       New works by young composers of StRes Group (A. Safronov, S. Newsky, A. Sioumak, D. Kourliandsky

-       New works by young Russian composers – O. Alyushina (Moscow), S. Prisyazhnyuk (Nizhny Novgorod), S. Ziatkov (Surgut), S. Segal (Russia/Kazakhstan)

-       Conferences dedicated to Edison Denisov (75 Anniversary of birthday ), Pierre Boulez (80 Anniversary of birthday)

-       Presentation of “Tribune for Contemporary Music” journal

-       Laureates of «Пифийские игры» in Moscow

 

Participation and collaboration with Russian festivals:

“The Pythian Games” (St. Petersburg), “Contemporary Art Festival named by N. Roslavets and N. Gabo” (Briansk), “Edison Denisov contemporary music festival (Tomsk), “Moscow Autumn Festival”

 

6)    Young composers group “Structural Resistance” (StRes) June - December

 

Projects:

“Presentation of StRes” (Amsterdam – Eindhoven – Tilburg, October), together with Moscow Contemporary Music Ensemble

“Orthography”  (St. Petersburg, January), together with Pro Arte Institute

 

Seminars:

“Music between the energy and information”, Pro Arte Institute (St Petersburg), Moscow Conservatory (November)

 

7)    Electro-acoustic laboratory “Theremin-Center”. February - December

Seminars (each week):

“Classical Theremin-Vox”  (organizer Lidia Kavina)

“Acousmatic and Interactivity”(organizer Andrei Smirnov)

 

Master-classes:

Elizabeth Shimana  (Austria) – master-classes

John Applton (USA) – master-classes

 

Electro-acoustic  and Multimedia compositions:

Yana Aksenova, Tatiana Mikheeva, Olesya Rostovskaya, Andrei Smirnov, Iraida Yusupova, Dmitri Subochev, Lev Thermin(Russia), Elizabeth Shimana, Gerhard Ekkel (Austria), Giuseppe Gioliano (Italy), John Applton (USA)

 

Places of performing:

Moscow (Theremin-Center, Cultural Center DOM, Moscow composers house, Moscow Conservatory), St. Petersburg (Pro Arte Institute), Bryansk (N. Roslavets and N. Gabo Contemporary Art festival), Helsinki (Sibelius Academy), Munich (Dutch Museum), Gratze  (Institute of electroacoustic music), Milan (G. Verdi Conservatory), Helsinki (Art and Design Institute)

 

8)    N. Roslavets and N. Gabo Center for Contemporary Art.February - December

 

N. Roslavets and N. Gabo International Contemporary Art Festival in Bryansk (April)

and Contemporary Jazz Festival in Bryansk (November)

There are presented creativity by the next composers, performers, artists, actors and painters:

Michael Shemiakin, Elena Preis, Viacheslav Koleichuk, Tatiana Grindenko, Polina Osetinskaya, Michael Bereznitsky, Sergei Yursky, Michael Kazakov, Konstantin Raikin, Eugeny Grishkovets; Collectives – ballet “Provincial Dancers”, State Chamber Orchestra “Moscow Virtuosos”, Radio and Television Big Symphony Orchestra, Mark Pekarsky Percussion Ensemble, Moscow Contemporary Music Ensemble, Moscow Conservatory soloists; composers and soloists from Austria, Finland, France, Germany, Italy, Switzerland, USA, etc.

9) Olga Kumeger Multimedia Theater

Different multimedia projects took place in Ekaterinburg, Nizhni Novgorod, Novosibirsk, Samara, Ufa (Russia), New-York, San-Diego, Los-Angeles (USA), Berlin, Potsdam (Germany)

 

10) Russian Female Art Association

 

Preparing and organizing International Moscow Festival “La Città Delle Donne
September – December

Coordinators:

Victoria Korshunova, art director

Valeria Gorokhovskaya, executive director

Iraida Yusupova, composer, author of project

Nadezhda Bakuradze, cultural programmer

 

Participants:

Evgenia Adrianova (dancing), Jana Aksenova (video-painter), Anna Alchuk (poet), Eugenia Dvoskina (painter), Olga Ershova (accountant), Tatiana Kamysheva (composer), Lidia Kavina (theremin-vox), Mona Khaba (piano), Ekaterina Kichigina (soprano), Nataly Kourliandskaya (design), Olga Kumeger (multimedia theater), Oksana Levko (Moscow International Music House cultural programmer), Tatiana Mikheeva (composer), Olesya Rostovskaya (composer), Maki Seikya (piano), Olga Slobodkina (painter), Marina Shmotova (composer, director of Berinsky musical club), Anastasia Smitnitskaya (dancing), Leila Yanguzarova (literature), etc.

 

9)    Support and Collaboration. January – December

Russian Federal Agency of Culture and Cinematography, Cultural Committee of Moscow Government, Moscow Composers Union, Moscow International Music House, Concetr Hall “Orchestrion”, Cultural Center DOM, Municipal Administration Cultural Departments of Cheliabinsk, Cheboksary, Ekaterinburg, Kaluga, Kazan, Kirov, Magnitogorsk, Novosibirsk, Perm, St. Petersburg, Tomsk, Ufa, Voronezh,  Russian composers union region sections, Publishing House DSCH (Moscow), Pro Arte Institute (St. Petersburg), Dutch Embassy in Russia, Finnish Embassy in Russia, Italian Emabssy in Russia, French Embassy in Russia, Swiss Embassy in Russia, Publishing House “Le Chant du Monde” (France), Cultural Foundation Pro Helvetia (Switzerland), Foundation SUISA (Switzarland), Foundation Henneberger (Switzeralnd),Contempoary Music Center “Gaudeamus” (the Netherlands), Publishing House “Donemus” (the Netherlands), Contemporary Music Center “Fimic” (Finland), Center for Promotion of Finnish Contemporary Music “LUSES” (Finland), Foundation “Mama Cash” (the Netherlands), etc.

 

 

Share

 

Content posted to the ISCM website reflects the viewpoint of individual submitters; its appearance herein does not imply official endorsement by the ISCM, its Executive Committee, or the Delegates to its General Assembly.